Fractal Architecture Group Agency
تماس با ما
صفحه اصلی / وبلاگ / اینترنت اشیا یا IOT

اینترنت اشیا (IOT) و اهمیت آن در ساختمان


اینترنت اشیا یا IOT به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اطلاق می شود که اکنون به اینترنت متصل هستند و همگی داده ها را جمع آوری و به اشتراک می گذارند. به لطف ورود تراشه‌های رایانه‌ای و فراگیر شدن شبکه‌های بی‌سیم، می‌توان هر چیزی را، از چیزی به کوچکی یک قرص به چیزی به بزرگی یک هواپیما، به بخشی از اینترنت اشیا تبدیل کرد. اتصال همه این اشیاء مختلف و افزودن حسگرها به آنها سطحی از هوش دیجیتالی را به دستگاه‌هایی می‌افزاید. اینترنت اشیا بافت دنیای اطراف ما را هوشمندتر و پاسخگوتر می کند و دنیای دیجیتال و فیزیکی را با هم ادغام می کند.

ما در گروه ساختمانی فرکتال با توجه به پیشرفت روزمره تکنولوژی و با در بهره بردن از سیستم های به روز دیجیتال، از اینترنت اشیا در ساختمان سازی استفاده می کنیم تا حس رفاه، آسایش و همینطور صرف جویی در مصرف انرژی و زمان را برای ساکنان ساختمان به ارمغان می آوریم.


نمونه ای از دستگاه اینترنت اشیا (IOT) چیست؟


IOT یا اینترنت اشیا - گروه ساختمانی فرکتال

تقریباً هر شیء فیزیکی می تواند به یک دستگاه اینترنت اشیا تبدیل شود، اگر بتوان آن را به اینترنت متصل کرد تا کنترل شود یا اطلاعات برقرار شود.

یک لامپ که می‌توان آن را با استفاده از برنامه تلفن هوشمند روشن کرد، یک دستگاه اینترنت اشیا است، همانطور که یک حسگر حرکتی یا یک ترموستات هوشمند در دفتر شما یا یک چراغ خیابان متصل است. برخی از اشیاء بزرگتر ممکن است خود با بسیاری از اجزای کوچکتر اینترنت اشیا پر شده باشند، مانند موتور جت که اکنون با هزاران حسگر پر شده است که داده ها را جمع آوری و ارسال می کند تا مطمئن شود که کارآمد است.

در مقیاس بزرگتر، پروژه های شهر های هوشمند کل مناطق را با حسگرهایی پر می کنند تا به ما در درک و کنترل محیط کمک کنند. اصطلاح اینترنت اشیا (IOT) عمدتاً برای دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که معمولاً انتظار نمی‌رود که اتصال اینترنتی داشته باشند و می‌توانند مستقل از عمل انسان با شبکه ارتباط برقرار کنند.

اینترنت اشیاء (IOT) مجموعه‌ای از دستگاه‌های محاسباتی مرتبط، ماشین‌های مکانیکی و دیجیتالی است که مجهز به شناسه‌های منحصربه‌فرد و توانایی انتقال داده‌ها در سراسر شبکه بدون ارتباط انسان با انسان یا ارتباط رایانه‌ای با رایانه است. پتانسیل آن صنایع متعدد را هیجان زده می کند. اهمیت اینترنت اشیا در ساختمان بسیار حیاتی است.

عملیات ساختمان های مدرن برای دستیابی به صرفه جویی در انرژی، انعطاف پذیری در عملیات و سهولت در فعالیت های تعمیر و نگهداری روزانه، از اینترنت اشیا پیروی می کنند. اکنون شروع به تأثیر مثبت بر اتوماسیون و کنترل ساختمان های هوشمند کرده است. اینترنت اشیا چندین مزیت را برای اتوماسیون ساختمان ارائه می دهد، از جمله مصرف انرژی کمتر، بهبود بازده عملیاتی، تعمیر و نگهداری پیش بینی شده، بهبود در برنامه ریزی مالی، بهبود در داده های عملکرد ساختمان و افزایش استفاده از حسگرها و غیره.

IOT هوش مورد نیاز را در بلوک های ساختمانی اولیه وارد می کند و به هوشمند شدن آن کمک می کند. یک ساختمان پیاده سازی شده اینترنت اشیا را می توان به عنوان یک ساختمان هوشمند خطاب کرد که می تواند عملیات ساختمان مانند آتش نشانی و ایمنی، امنیت، تهویه مطبوع، تهویه و غیره را خودکار و کنترل کند.

یک ساختمان هوشمند از حسگرها و ریزتراشه ها برای جمع آوری و مدیریت داده ها مطابق با عملکردها استفاده می کند و خدمات یک ساختمان چنین زیرساختی به مالکان، اپراتورها و مدیران کمک می کند تا کارایی و عملکرد را افزایش دهند، مصرف انرژی را کاهش دهند، نحوه استفاده از فضا را به حداکثر برسانند و اثرات زیست محیطی ساختمان ها را به حداقل برسانند. سیستم ها باید به گونه ای ساخته شوند که بتوان تعمیر و نگهداری و تنظیمات را انجام داد.

به عبارت ساده تر، اینترنت اشیا شبکه ای از حسگرها، مترها، وسایل برقی و سایر وسایلی است که قادر به ارسال و دریافت داده ها هستند. هر یک از این بخش ها در ساخت خانه هوشمندی که مشتری می تواند از آن لذت ببرد به همان اندازه مهم است. داشتن یک سخت افزار مناسب این قابلیت را دارد که نمونه اولیه اینترنت اشیا را گسترش دهد.


اینترنت اشیا (IOT) - گروه ساختمانی فرکتال

پیش‌بینی می‌شود که با بازسازی انتظارات مصرف‌کننده، اتوماسیون خانگی کاربردهای وسیعی را برای مشتریان دیجیتالی جدید هدف قرار دهد. برخی از زمینه‌هایی که مشتریان می‌توانند اتصال به اینترنت اشیا به رهبری اتوماسیون داخلی مشابه را پیش‌بینی کنند عبارتند از:


 • مدیریت روشنایی
 • تهویه مطبوع
 • مدیریت چمن/باغبانی
 • لوازم خانگی هوشمندانه
 • ایمنی و حفاظت خانه بهبود یافته است
 • هوای خانه استثنایی و ردیابی آب خوب
 • دستیارهای صوتی مبتنی بر زبان گیاهی
 • حمل و نقل اطلاعات سرگرمی بالاتر
 • مطالعات مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی
 • سوئیچ های هوشمند
 • قفل های هوشمند

ساختمان‌های هوشمند از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IOT) حسگرها، نرم‌افزار، اتصال آنلاین برای نظارت بر ویژگی‌های مختلف ساختمان، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ایجاد بینش در مورد الگوهای استفاده و روندها استفاده می‌کنند که می‌تواند برای بهینه‌سازی محیط و عملیات ساختمان استفاده شود.

برای اینکه تصویر واضحی از چیستی فناوری ساختمان هوشمند داشته باشید، در اینجا مثالی از مقایسه آن با یک سیستم مدیریت ساختمان سنتی آورده شده است:

یک BMS یا سیستم مدیریت ساختمان را می توان طوری برنامه ریزی کرد که سیستم تهویه مطبوع ساختمان را در ساعات مشخصی در روز بر اساس سطوح دمایی از پیش تعریف شده روشن و خاموش کند.

فناوری ساختمان هوشمند به شما کنترل بیشتری بر نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع خود می دهد. به عنوان مثال، می تواند BMS شما را هدایت کند تا با اندازه گیری سطوح CO2 در زمان واقعی، گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع را در صورت نیاز در طول روز روشن و خاموش کند.

اگر سطوح CO2 مطابق با دستورالعمل های ساختمان باشد، سیستم به طور خودکار ورودی هوای بیرون را کاهش می دهد. اگر سطح CO2 به حد مجاز نزدیک شود، هوای بیرونی اضافی وارد می کند. پلت‌فرم‌های تجزیه و تحلیل ساختمان هوشمند همچنین می‌توانند داده‌های شرکت‌های خدمات شهری و داده‌های آب و هوا را به همراه داده‌های عملیاتی گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع ساختمان‌تان در نظر بگیرند تا به شما کمک کنند تا در مورد راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی در روزهای گرم استراتژی‌بندی کنید. داشتن این درجه از کنترل بر روی سیستم تهویه مطبوع خود به این معنی است که در انرژی و هزینه صرفه جویی می کنید و در عین حال محیطی راحت را برای سرنشینان حفظ می کنید.

سیستم‌های ساختمان هوشمند در ارتباط با BMS کار می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که ساختمان خود را با نظارت بر عملکردهای ساختمان در زمان واقعی، تجزیه و تحلیل داده‌های ساختمان، و خودکارسازی عملیات به صورت استراتژیک‌تر درک کنید تا بتوانید به طور کامل عملیات خود را بهینه کنید.

دو چیز ساختمان های هوشمند را از راه حل های سنتی فرمان و کنترل متمایز می کند: نظارت بر داده ها و تجزیه و تحلیل پیشرفته.


اینترنت اشیا ساختمان - گروه ساختمانی فرکتال

اینترنت اشیا به شما این امکان را می دهد که اطلاعات مربوط به هر جنبه ای از عملکرد ساختمان خود را جمع آوری کنید. برای مثال، می‌توانید حسگرهای اینترنت اشیا را به تمام تجهیزات ساختمان خود (نه فقط اجزای عملیاتی اصلی) به منظور نظارت بر کیفیت توان، تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده، سنجش اشغال یا اندازه‌گیری انرژی متصل کنید.

آنها را می توان بر روی دیوارها، لوله های آب، ماشین آلات، سقف، درها، پنجره ها، میزها، لوازم خانگی، کانال های هوا یا هر مکان مرتبط دیگری بسته به آنچه می خواهید اندازه گیری کنید، قرار دهید. هرچه اطلاعات دقیق تری در مورد ساختمان خود داشته باشید، فرصت های بیشتری برای ایجاد بهبودهای هدفمند و تغییرات معنادار خواهید داشت.

تجزیه و تحلیل پیشرفته یکی دیگر از تمایزهای سیستم های ساختمان هوشمند است. ابزارهای تجزیه و تحلیل معمولاً شامل الگوریتم‌های آماری و اخیراً قابلیت‌های یادگیری ماشینی هستند. این فناوری‌های پیچیده می‌توانند جزئیات ویژگی‌های ساختمان و مصرف انرژی شما را بررسی کنند، و حتی جریان‌های داده‌های مختلف (از داخل و خارج ساختمان شما، مانند اطلاعات آب و هوا و امکاناتی که در بالا ذکر شد) را ادغام کنند تا بهترین رویکرد را برای دستیابی به اهدافتان تدوین کنند. با گذشت زمان، می‌توانید تأثیر مراحلی را که برمی‌دارید، ببینید که کدام اقدامات به خوبی کار می‌کنند، و ممکن است برای دستیابی به عملکرد مطلوب نیاز به تنظیم داشته باشند.


نتیجه گیری

از این رو، امروز یاد گرفتیم که چگونه خانه‌ها و ساختمان‌ها از سیستم‌های‌IOT بهره می‌برند، مصرف انرژی را کاهش می‌دهند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های هنگفتی برای کاربران و مشتریان می‌شوند.

ما به برنامه های مختلف اینترنت اشیا در ساختمان و خانه ها و نحوه استفاده از آنها در ساختمان و منطقه خانه ها پرداختیم و سعی بر آن داریم که در سازه هایمان بتوان برای آسودگی بیشتر، صرفه جویی در هزینه و وقت و … از آن ها بهره گیریم.

مطالب مرتبط:

9 Smart Building IoT Trends for Easier Management

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *